Home News Zbulohet raporti trondites i inteligjences gjermane,ja si e infektoi Kina qellimisht te...

Zbulohet raporti trondites i inteligjences gjermane,ja si e infektoi Kina qellimisht te gjithe boten

593
0

Nje raport qe eshte publikuar koheve te fundit i ka habitur te gjithe pasi ka zbardhur nje bisede te bere ne Janar,ku presidenti i Kines i kerkon Drejtorit te Pergjithshem te OBSH,qe te vonoje paralajmerimin global mbi kercenimin nga covid.


Gazeta gjermane”Der Spiegel” i ka publikuar akuzat e renda ne fundjave dhe nuk ka harruar te permendi te dhena nga Sherbimi Federal i Inteligjences i quajtur BND.


BND ka treguar se ne 21 janar lideri i Kines Xijinping i ka kerkuar shefit te OBSH qe te mos e publikoje informacionin qe covid transmetohet nga njeriu tek njeriu duke vonuar keshtu paralajmerimin mbi pandemine.


Kjo vonese e informacionit nga Kina i ka kushtuar botes 4-6 jave te cilat mund ti perdorte per tu mbrojtur nga virusi.