Home Menyre Jetese Ylli Merja ju thahet goja shpesh?Ja cili organ e shkakton kete dhe...

Ylli Merja ju thahet goja shpesh?Ja cili organ e shkakton kete dhe si ta sheroni

831
0

Melcia eshte nje organ misterioz ,ajo nuk jep shenja te semundjeve deri kur ne brendesi te saj te jete krijuar nje problem shume serioz.Kujdesi ndaj saj eshte nje investim per jeten.


Si gjendra me e madhe ajo sherben ne ruajtjen e gjendrave te kuqe te gjakut.Nese hame ushqime jo te shendetshme melcia ngarkon punen e saj.Shqetesim eshte ngrenia oret e vona te nates pak para se te fleme.


Dyshimet qe melcia jone ka probleme jane goja e thate,pirja shpesh e ujit gjate nates.


Lodhje e vazhdueshme, keputje e kembeve, hematomat ,fryrje e kembeve dhe duarve tregojne qe melcia nuk funksionon.


Ylli Merja keshillon qe per te patur nje melci te mire ndihmon perdorimi i lakravave te egra,arrat 4-5 kokrra ne dite,uthulla e molles,caj nga tambel gjaku i ziejme dhe i pijme gjate dites derisa te na rregullohet melcia.


Melcia si organ jeton dhe 6 mije vite po te kujdesemi mire per te.