Home Menyre Jetese “U operua për të më dhënë kockë nga vetja”, Blerina Bombaj bën...

“U operua për të më dhënë kockë nga vetja”, Blerina Bombaj bën rrëfimin emocionues për të ëmën

697
0

Në ditën e nenave, Blerina ka rrëfyer vështirësitë që ka kaluar dhe e ema e shkolloi në mes të vështirësive të emigrimit në Greqi.


Blerina shkruan:

“Me lindi ne kohen kur komunizmi ja preu gjunjet per te realizuar veten e saj plot me deshira dhe vlera intelektuale. ..Kur isha 9 vjec u operua per te me dhene kocke nga e vetja… Deri 16 vjec qe emigruam ne Greqi kemi fjetur bashke ne nje krevat…10 vite, e perballoi emigracionin me dinjitet per te me edukuar dhe shkolluar mua…

Prej 14 vitesh, mbron me mish e shpirt gjithcka kam, punen time, femijet e mi, te ardhmen time…Me ka mesuar te jem e drejte, luftarake, te mos kem tahma dhe te dua njerezit e mi. Kjo eshte labja ime.