Home News Turqia i dergon ndihma Spanjes dhe Italise: Shikoni se cfare i ka...

Turqia i dergon ndihma Spanjes dhe Italise: Shikoni se cfare i ka shkruar tek pakot

981
0

Turqia i ka derguar produkte te ndihmes mjekesore Spanjes dhe Italise, dy shteteve qe jan duke vuajtur nga koronavirusi.
Agjencia e lajmeve Anadolu Ka thene se nje avion ushtarak me mallra eshte nisur drejt shteteve ne fjale.
Ai eshte ngarkuar me mijera produkte ne ndihmes mjekesore te tilla si maska, veshje mbrojtese dhe dizinfektues antibakteriale te cilat jane te prodhuara ne vend.
Por nje detaj qe ra ne sy ishte se mbi kutite ishte shkruajtur ne gjuhen italiane dhe spanjolle nje shprehje e poetit dhe dijetarit turk Xhelaludin Mevlana Rumi.
“Pas deshperimit ka shume shprese, pas erresires ka shume diell”
Avioni me ndihma fillimisht do te shkoje ne Spanje dhe me pas ne Itali