Home Shendet Thirrja e forte e Infeksionistit Britanik: Dilni sa me shume ne diell,...

Thirrja e forte e Infeksionistit Britanik: Dilni sa me shume ne diell, nxehtesia e mposht virusin

1027
0

Qytetaret duhet te ekspozohen sa me shume ne diell sepse i ndihmon ne shkate.rrimin e koronavirusit. Kete e ka deklaruar nje infeksionist i njohur ne Britani, Peter Openshaw qe eshte profesor ne “Imperial College” ne Londer. Ai tha se njerzit duhet te dalin ne diell te marrin rreze pasi ato demtojne materialin gjenetik te patogjenit qe shkakton humbje jete.

Dielli eshte nje arme e forte kunder koronavirusit pra mund te themi qe armiku i tij, tha ai.
Thirrja e tij vjen kur Evropa po kalon nje periudhe kohore plot diell, por eshte kotradiktore sepse qytetaret jane ne karantine dhe nuk mund te shijojne rrezet e diellit. Por te perjashtuar jane ata qe kane shtepi private dhe e kane kete mundesi, ndersa te tjeret te mundohen te dalin ne ballkonet e tyre per te marre sadopak rreze dielli.