Home News Surprizat e motit në Ballkan/ Cudia nuk mbaron me vapen e menjëhershme:...

Surprizat e motit në Ballkan/ Cudia nuk mbaron me vapen e menjëhershme: Ja çfarë parashikohet në ditët në vijim

468
0

Parashikohet akoma nje mot i nxehte i quajtur i “nxehti afrikan” qe ka kapluar evropen prej disa ditesh.

Nga temperaturat deri 37°C të shënuara në gadishullin Iberik në ditët e para të majit, datat 22-25 maj do te sjellin në skajin tjetër të Europës temperatura deri në 35-40°C.

Nga sot deri mesjavën tjetër, termometri do te shenoje nga 35°C në 38°C në Jug të Italisë dhe rajonin e Ballkanit nga Bosnja deri në brigjet e Greqisë ndërsa me kulmin e kësaj vale nxehtësie do të përballet Turqia, ku termometri do të shënojë temperatura qe do te arrijne deri ne 40°C.

Pritet qe kjo vere te jete shume e nxehte prandaj dhe duhet te pergatitemi.