Home News Studiuesit italian zbolojne se cfare klime preferon Koronavirusi: Muajt e ardhshem keto...

Studiuesit italian zbolojne se cfare klime preferon Koronavirusi: Muajt e ardhshem keto vende jane me te….

466
0

Francesco Ficetola dhe Diego Rubolini dy studiues italiane kane zbuluar nje fakt te ri.
Rezultatet , e publikuara ngrene nivelin e alarmit per rajone te medha te hemisferes jugore si Amerika e Jugut , Afrika e Jugut , Australia dhe Zelanda e Re, ku pandemia mund te godase me rende.


Kujdesi , duhet te mbetet shume i larte sepse ky virus eshte nje armik i fshehte , eshte i afte te preke taktin e siperm te frymemarrjes , ne menyre qe te perhaper edhe nga ata qe vuajne vetem nga simptoma te lehta shkruan Ansa.
Kete koronavirus ka mundesi qe ta frenojne kushtet klimatike si ndryshimet e temperatures dhe lageshtia.Studiuesit e Milanos arriten ne kete perfundim pasi llogariten shkallen e rritjes se rasteve me Covid-19 ne mbi 100 vende ne te gjithe boten.


Sipas tyre infeksioni perhapet me shpejt ne temperatura mesatare duke nisur nga 5 grade dhe lageshti mesatare te ulet.Ne te kundert, ne klimat shume te nxehta dhe te lageshta epidemia duket se do te perhapet me ngadale.