Home Menyre Jetese Si të lani enët e inoksit dhe të duken si të reja...

Si të lani enët e inoksit dhe të duken si të reja bore te bardha

935
0

Cfarë do t’ju duhet për të hequr qafe shtresat e bigorrit nga rubinetat e inoksit:
nje luge gjelle sode buke, nje luge gjelle pastë dhëmbësh, nje luge gjelle uthull (9%)

Përziejme soden e bukes dhe pastën e dhëmbëve dhe pastaj shtojme uthullen. Përzierjen e veme në sipërfaqen e ashper te tenxheres dhe e lajme atë pas 5 minutash.

Për të pastruar shtresat e lehta te bigorrit:
Vendosim një shtresë të trashë paste dhëmbësh mbi tenxheren dhe pastaj e leme te thahet për 1-2 minuta. E lajme me ujë të ftohtë dhe e thajme me një peshqir.