Home News Shpallet fituesi i Eurovision 2020 / Ja cfare vendi u rendit Shqipëria

Shpallet fituesi i Eurovision 2020 / Ja cfare vendi u rendit Shqipëria

448
0

Për shkak të situatese se krijuar nga koronavirusi, festivali ndërkombëtar Eurovision u mbajt online ne youtube me një finale të quajtur Eurostream 2020. Ne kete kompeticion Eurostream 2020 u prezantuan këngët konkuruese dhe u shpall një fitues, por qe nuk është fituesi zyrtar i këtij festivali.

Këngëtarja shqiptare Arilena Ara përfaqësoi vendin me kengen Fall from the sky në natën e dytë të festivalit, në pamundësi për te përgatitur në kohë videoklipin. Shqipëria arriti të kualifikohej në finale dhe u rendit në vendin e fundit me 63 pikë, 26 pikë nga juria dhe 37 pikë nga televotimi.

Fitusi i ketij kompeticioni u shpall grupi “Daði og Gagnamagnið”, përfaqësues i Islandës me këngën Think about things.

Në pese vendet e para janë renditur Islanda, Lituania, Rusia, Suedia dhe Belgjika. Nuk dihet nëse Arilena do të na përfaqësojë sërish vitin tjetër në Eurovision, apo vendi do të zgjedhë një tjetër përfaqësues.