Home News Shmangni brumerat , shtojne sasine e sheqerit ne gjak: 48 vjecari i...

Shmangni brumerat , shtojne sasine e sheqerit ne gjak: 48 vjecari i sheruar nga koro.navi.rusi deshmon si e ndihmoi kurimi nga specialisti i bimeve mjekesore

612
0

Specialisti i bimeve mjekesore Ylli Merja nje bisede permes skype me News24 tha se covid-19 ka nevoje per kujdes , diete ushqimore e masa higjenike strikte. NJe person i ifektuar nga ky virus ka deshmuar se eshte sheruar plotesisht, kjo fale dhe doktorit Ylli Merja.

48 -vjecari tregon se kishte kaluar dite te veshtira. Ai tha se ne fillim kishte ndier ethe, dhimbje trupi dhe keputje e me pas temperature te larte dhe veshtiresi ne frymemarrje.
I shtruar me urgjence ne spital rezultoi se doli pozitiv me covid-19. Pasi ka ndjekur terapine ne spital ai eshte keshilluar me doktorin Ylli Merja per bimet perkatese te sygjeruara prej tij dhe tani gezon shendet te plote. 48 – vjecari ben thirrje se duhet marre seriozisht kjo semundje e rrezikshme.

Ai falenderoi dhe stafin mjekesor te spitalit Infektiv per punen dhe sakrificat e tyre.
Mjeku Merja sygjeroi cajra me rigon, dafine e feline per te trajtuar simptomat si dhe caj me bamje apo gatime te ndryshme me bamje per persona qe vuajne nga diabeti dhe jane kategori e rrezikuar. Ai theksoi te shmangim patjeter brumerat se rrisin nivelin e sheqerit ne gjak. Po ashtu Merja beri thirrrje qe masat higjenike te vazhdojne edhe mbasi te mabaroje karantina.