Home News Shfaqet virusi i ri kinez i quajtur HANTA, humb jeten nje person...

Shfaqet virusi i ri kinez i quajtur HANTA, humb jeten nje person ne autobuz

746
0

Edhe pse bota po perballet me nje katastrofe si asnjehere me pare ne izolim te plote, nje burre kinez ka vdekur nga hantavirusi duke shkaktuar nje vale te re shoku ne internet.

Burri raportohet se po udhetonte me nje autobuz ne provincen Yunan kur paprimtas vdiq dhe testet zbuluan pranine e hantavirusit vdekjeprures dhe testimet po kryhen dhe ne 32 pasagjeret e tjere qe udhetuan me te.

Hantavirusi nuk eshte ne te vertet nje virus i ri. Ai ka ekzistuar edhe me pare dhe tansmetohet nga brejtesit tek njeriu, por lajmi i mire eshte se nuk transmetohet nga njeriu tek njeriu.

Simptomat e hantavirusit jane:

Ethe, dhimbje trupi , dhimbje koke, te vjella dhe dhimbje barku, njolla te kuqe ne lekure temperature e larte.

Megjithese smptomat jane disi te ngjashme me koronavirusin, njerezit nuk duhet te frikesohen sepse nuk transmetohet nga njeriu tek njeriu, prandaj ne kete ast duhet te jemi me te qete.