Home News Shefja e Epidemiologjise ka bere nje parashikim per kete sezon veror! Ja...

Shefja e Epidemiologjise ka bere nje parashikim per kete sezon veror! Ja cfare thote ajo…

573
0

Shefja e Insitutit te Shendetit Publik, eugena Tomini kane dhene shpjegimet e saj ne lidhje me covid-19. Ne fjalen e saj ajo u shpreh se pikun Shqiperia do ta arrije ne javen e trete te Prillit.

Ajo tha , se si staf po analizojne skedat e pacienteve qe kane por dhe ata qe nuk kane simptoma pasi per keta te fundit eshte me e veshtire per ta kuptuar. Doktoresha tha gjithashtu se rikthim te infeksioneve respiratore mund te kemi dhe ne vjeshte.

Sipas saj kete vere nuk do ta kemi si ato qe kemi kaluar pasi virusi mund te qarkulloje ende.
Me tej ajo ka thene:
Mund te kemi nje zbehje te virusit gjate periudhes se nxehte, por asgje nuk eshte e vertetuar. Shpresoj te kemi nje vere me liri individuale, por qe prezenca e virusit do te na shoqeroje dhe qe vjeshta do e rikthej ate perseri deri ne gjetjen e nje vaksine.

Mos te harrojme qe te qendrojme ne shtepi dhe te kemi kujdes ne ruajtjen e distancimit social