Home News Shefi i “OBSh” jep lajmin e mirë dhe një paralajmërim për cdo...

Shefi i “OBSh” jep lajmin e mirë dhe një paralajmërim për cdo shtet

469
0

Shtetet ku koro.navi.rusi eshte me i perhapur si Italia, Spanja, Gjermania dhe Franca ka patur nje ulje ne humbjen e jeteve pergjate 24 oreve te fundit.
Drejtori gjeneral Tedros Adhanom Ghebreyeus paralajmeroi te gjithe duke deklaruar:


“Heqja e masave kufizuese shume shpejt mund te sjelle nje ringjallje me te eger te koro.navi.rusit, nese nuk menaxhohet sic duhet.
Kina ,vendi ku shpertheu epidemia, nga muaji mars ka patur nje renie te ndjeshme te rtasteve ndertsa Europa po shenon cdo dite shifra me te uleta.


Ka patur nje “pershpejtim alarmant” vecanerisht ne Afrike.
Ai tha se OBSH po sheh grupime te rasteve dhe perhapjes ne komunitete , te cuditshme ku virusi po perhapet pa nje burim te njohur.
Ne te gjithe boten eshte paraqitur nje shqetesim edhe ne sistemet e kujdesit shendetesor pasi nuk kane munguar edhe rastet kur jane infektuar anetare te personeleit apo stafit mjekesor ne oraret e punes se tej zgjatur.