Home Menyre Jetese SHBA/ Doganierët amerikanë cuditen nga valixhja e shqiptarëve. Ja çfarë gjetën brenda...

SHBA/ Doganierët amerikanë cuditen nga valixhja e shqiptarëve. Ja çfarë gjetën brenda saj

724
0

Histori te tilla ka shume, sepse shqiptaret ku do qe ndodhen nuk heqin dore nga ushqimi i tyre. Ne fakt ushqimi bio shqiptar qe kultivohet neper male apo nga njerez te besueshem eshte ushqim shume i shijshem. Nuk besoj se ka ne bote ushqime me shije sic ka ne shqiperi. Por natyrisht duhet te kemi kujdes sepse edhe ne Shqiperi ushqimet po ndryshojne shijen per shkak te hormoneve qe i hedhin.

Por nje shqiptar qe po shkonte ne Amerike ka marr me vete plot ushqime. Ai ka marr plot 14 kg produkte ushqimore, të ndaluara, brenda në valixhen e tij.

Kjo ngjarje shum shpejt eshte bere publike. Në valixhen që u përkiste dy udhëtarëve shqiptarë, emrat e të cilëve nuk u bënë publikë, raportohet se u gjetën mes të tjerash mish i papërpunuar, kremviçe, presh, plënc si dhe gështenja.

Specialistët gjetën në mesin e gështenjave edhe dy insekte të gjalla. Shqiptaret u lane te lire dhe fatmiresisht nuk u gjobiten por ushqimet u sekuestruan. Qe keshtu ata i lane valixhet me ushqime ne dogane.