Home News Rusia i con “faturen” Italise/ Ja favori qe i kerkoi ne kembim...

Rusia i con “faturen” Italise/ Ja favori qe i kerkoi ne kembim te ndihmes per pandemine

408
0

Kryetari i komitetit me marredheniet me jashte te Senatit Vito Petrocelli,ka marre nje leter nga homologu i tij rus Leonid Slutsky,ku ky i fundit i kerkon ndihme per heqjen e sanksioneve ekonomike shkruan e perditshmja italiane Linkiesta.
Madje shkruhet se Moska ka derguar edhe nje fature per ndihmen e derguar,madje edhe per ate ushtarake.


Slutsky shkruan:


“Vendet prendimore qe e quajne veten demokratike,kane vendosru disa lloje sanksionesh ndaj nje te tetes se popullates se botes dhe nuk kane plan ti zbusin ato as edhe gjate pandemise …Une i bej thirrje te gjithe politikaneve te heqin dore nga politika shkaterruese e sanksioneve.


Ne leter ai thekson ndihmen e Rusise per Italine per pandemine dhe i kerkon qeverise italiane te beje presion mbi vendet evropiane qe Brukseli te heqe sanksionet e vendosura kunder Moskes ne lidhje me Ukrahinen.