Home Menyre Jetese Rrufeja godet magazinën e naftës, 77 të p lagosur dhe jane zhdukur...

Rrufeja godet magazinën e naftës, 77 të p lagosur dhe jane zhdukur 17 zjarrfikës nga zjarri

232
0

Rreth 80 persona u p.lagosën nga zjarri i shkaktuar nga një g.oditje rrufeje në një magazinë nafte në qytetin kubanez Matanazas dhe 17 zjarrfikës rezultojnë të zhdukur, njoftuan sot autoritetet kubane.

Zjarrfikësit dhe shërbimet e tjera të urgjencës janë ende duke u përpjekur të shuajnë një zjarr në bazën e një rezervuari të madh, ku zjarri s.hpërtheu të premten në mbrëmje gjatë një stuhie, tha departamenti i energjisë në Twitter.

Qeveria më vonë njoftoi se kishte kërkuar ndihmë nga ekspertë ndërkombëtarë nga “vendet mike” me përvojë në sektorin e naftës.

Helikopterët ushtarakë u përpoqën të shuanin zjarrin dhe tymi i dendur dhe i zi u përhap më shumë se 100 kilometra në perëndim, drejt Havanës.