Home News Rriten ndjeshem rastet ne bote. Ne Wuhan alarm i ri, Spagna kalon...

Rriten ndjeshem rastet ne bote. Ne Wuhan alarm i ri, Spagna kalon Italine

464
0

Rastet e reja ne bote po rriten ne menyre sporadike dhe e kane kaluar mbi 1 milion persona dhe mbi 58.000 persona kane humbur jeten.
Shifrat jane perditesuar nga universiteti JOhn Hopkins.
Shtetet e bashkuara mbeten te parat per momentin persa u perket rasteve te infektimit, ndersa Italia per humbje jetesh.
Behet e ditur se ne Wuhan eshte rikthyer serish virusi ne nje province ne kryqytetin Hubei. Ne kete province do te vazhdoje masa e izolimit dhe banoret do teperdorin maska dhe veshjet perkatese per te parandaluar koronavirusin.
Parandalimi i nje vale te re virusi njoftehet nga autoritetet lokale do te jete shume e veshtire.
Nderkohe ne evrope Spanja ka kaluar Italine persa u perket Numrit te infektuarve.