Home News Rama e thote troc: Ja kur do te hapen kufinjte per emigrantet...

Rama e thote troc: Ja kur do te hapen kufinjte per emigrantet qe te rikthehen ne Shqiperi

1015
0

Kryeministri Edi Rama da thene se kufinjte do te hapen vetem atehere kur armiku koronavirus do te zhduket dhe nuk do te jete me rrezik per vendin tone.
Kreu i qeverise me tej shtoi se kthimi i shqiptareve eshte nje rrezik potencial per te shtuar koronavirusin ne vendin tone keshtu qe nuk do te vine ne Shqiperi pa u permirsuar situata.


“Une nuk do te mendoj nje nga nje vendet qe jane te bllokuara, por po ju them qe kufiri eshte i mbyllur dhe shqiptaret do te kthen vetem atehere kur armiku esht komplet i asgjesuar. MUnd te hapim rrugen me italine por se hap Italia, mund te na e hapi nje ven tjeter por e mbyllim ne keshtu pa u eleminuar armiku nuk dote hapen sepse mund te na gjeje duke festuar dhe na ben kerdine” u shpreh kreu i qeverise.


“Me vjen keq qe jua them kete ne lidhje me hapjen e kufinjve por nuk dua qe te behemi si Bergamo ose si Irani apo me keq se ato vende. Duke ardhur vini ne rrezik jeten tuaj dhe te tjereve. Jeten e keni te sigurt vuajtjen te garantuar si gjithe te tjeret. Lufta vuajtje sjell e jo gezim ” tha Rama ne fund