Home News Pse Suedia eshte ndryshe? Nuk ka mbyllje, njerezit inkurajohen te dalin jashte

Pse Suedia eshte ndryshe? Nuk ka mbyllje, njerezit inkurajohen te dalin jashte

544
0

Suedia po befason jo vetem Evropen, pasi ndryshe nga shtetet e tjera qe po aplikojne masa te forta kufizuese, vazhdon te mbaje shkollat hapur, madje inkurajon njerezit qe te dalin jashte.

Finacial Times thote se Suedia ka vetem pak kufizime, duke ndaluar grumbullimet e me shume se 500 personave dhe duke keshilluar punonjesit te qendrojne ne shtepi nese eshte e mundur.

Johan Carlson Kreu i Agjencise Publike te Shendetit, e mbrojti kete qasje duke thene se vendi, nuk mund te marre masa drstike qe kane nje ndikim te kufizuar mbi epidemine, sepse nxjerrin jashte funksionet e shoqerise.

Megjithate ai pranoi se numri i vdekjeve ne Suesdi do te njohe rritje.

Deri tani ne vend jane regjistruar 2000 raste dhe 33 te vdekur nga koronavirsui.

Epidemiologu Joacim Rocklov tha se ky eshte nje eksperiment i madh.

Nuk ja kemi idene mund te funksionoje poer mund te shkoje dhe ne drejtimin e gabuar.

Qasja liberale e Suedise eshte ne kontrast me ventet e tjera fqinje si Danimarka Norvegjia dhe Finlanda qe kane marre masa te rrepta kufizimesh.