Home News Plazhet s’do hapen/ Kryeministri Rama: Do mbyllim fundjavat për 6 muaj!

Plazhet s’do hapen/ Kryeministri Rama: Do mbyllim fundjavat për 6 muaj!

386
0

Kryeministri i vendit Rama, eshte shprehur dje ne mbrëmje në lidhje me atë çfarë do të ndodhë gjatë ditëve në vijim sa i përket situatës së pandemisë te krijuar nga koronavirusi.

Duke folur nga hija e ullirit në Surrel, Rama bëri publike disa nga masat që do ndryshojnë që nga 1 qershori. Kreu i qeverisë tha se edhe për dy fundjavat e ardhshme masat për qarkullimin e mjeteve dhe hapjen e bizneseve do të jenë të njëjta.

Madje, sipas Ramës, e diela do të shpallet ditë pa makina. Ai tha se deri në fund të muajit maj do të bëhet publike një platformë për hapjen graduale të transportit publik. Gjithashtu ai tha se do të hapen kufijtë me shtetet fqinje, ndërsa theksoi se nuk do të hapen plazhet.

Rama njoftoi se nga tetori i këtij viti e deri në muajin mars të vitit që vjen, fundjavat do të jenë pa qarkullim makinash dhe bizneset do të qëndrojnë të mbyllura.

Kryeministri Rama tha:

Nga 1 qershori hapen kufijtë me fqinjët për të gjithë shqiptarët me pasaportë të Kosovës, Malit të Zi, Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë. Në 1 qershor do hapen kufijtë, por jo plazhet. Sharjet e atyre që më shajnë nga Dhërmiu. Asnjë vend në Europë nuk i ka hapur plazhet, asnjë vend. Këtë javë mbyllet sistemi i administrimit të plazheve. Greqia do t’i hapë plazhet në korrik, Italia nuk ka vendosur ende. Ne do t’i hapim plazhet nga 1 qershori vetëm për hotelet. Do të jetë një autoritet licencues për të lejuar vendosjen e çadrave. Kjo do të jetë java e fundit me kufizime, por fundjava do të mbetet pa makina edhe 2 fundjava të tjera për tu kthyer në tetor deri në mars të vitit të ardhshëm. Deri në fund të muajit do të kemi një platformë për hapjen pjesë – pjesë të transportit publik.