Home News Nuk gjen qetësi toka, tërmeti 5.1 ballë godet një tjetër shtet, ja...

Nuk gjen qetësi toka, tërmeti 5.1 ballë godet një tjetër shtet, ja ku ishte epiqendra

413
0

Kur e gjithë bota po vuan përhapjen e koronavirusit, ky shtet goditet nga një tërmet i fuqishëm, paralajmërohet edhe cunami. Një tërmet me magnitudë 5.1 i shkallës Rihter goditi Iranin ditën e sotme. Lëkundjet e tërmetit janë regjistruar në provincën e Kohgiluyeh dhe Boyer Ahmad në Iranin perëndimor. Termeti ka qene shume i forte por Televizioni shtetëror nuk dha asnjë informacion të menjëhershëm në lidhje me viktima të mundshme ose dëme materiale.

Irani shtrihet në një territor me aktivitet mjaft të lart sizmik dhe goditet shpesh nga tërmetet. Kujtojme se ne nëntor të vitit 2017, Irani është goditur nga një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.3balle i shkalles rihter i cili shënoi 630 vik,tima.