Home News Njoftimi i fundit vendimtar / BE merr vendimin e ri dhe te...

Njoftimi i fundit vendimtar / BE merr vendimin e ri dhe te rendesishem per kufijte

381
0

Cdo shtet ka filluar të rihap perseri kufijtë. Austria dhe Gjermania kanë vendosur heqjen e kufizimeve në udhëtime midis tyre. Nga e premtja, në vendkalimet e tyre kufitare do të ketë kontrolle, ndërsa nga 15 qershori do të rinisë lëvizja e lirë.

Duam t’ua lehtësojmë jetën e përditshme qytetarëve tanë dhe të ndërmarrim një hap tjetër drejt normalizimit, tha kancelari austriak, Sebastian Kurz.

Ndersa senatori gjerman Seehofer u shpreh se të gjitha pikat kufitare me Francën, Zvicrën dhe Austrinë do të hapen nga 15 qershori dhe nuk do të ketë kontrolle ne kufi persa i perket ketyre shteteve.

Para se te udhetoni ne BE duhet te dini se kane dale rregulla te reja.

Linjat ajrore nuk do te duhet te lene bosh ndenjesen e mesit ne avione por pasagjeret qe do udhetojne ne to do te duhet te vendosin maska kur te ngjiten ne bordin e avionit dhe neper aeroporte gjithashtu.

Ndaj kini kujdes.

Duke iu referuar nje dokumenti te Komisionit Evropian, ekzekutivi pritet te propozoje kupone per fluturimet e anuluara ose per pushime qe te qendrojne te vlefshme per te pakten nje vit me mbrojtje kunder falimentimeve. Gjithashtu nga 1 qershori Shqiperia pritet te hapet dhe te lidhen ura me shtete te tjera qe te fillojn levizja.