Home News Nje qytet ne Amerike lekundet nga termeti, lekundja me e forte mbas...

Nje qytet ne Amerike lekundet nga termeti, lekundja me e forte mbas 28 vitesh

737
0

Qyteti i Salt Lake ne Utah ne Amerike eshte lekundur nga termeti me magnidute 5.7 balle.
Pas lekundjes energjia elektrike u nderpre dhe njerezit tashme jane neper rruget e qytetit.

Epiqendra ishte jugperendimi i qytetit SALT LAKE dhe lekundjet u ndjene nga 2.7 milion banore
ku te gjithe u tmerruan

Lekundjet zgjaten 15 deri ne 20 sekonda dhe njerezit dolen me shpejtesi nga banesat e tyre
te frikesuar ne rruge.

Por lajmi i mire eshte se nuk ka te lenduar dhe cdo u normalizua me pas
Nje lekundje e tille nuk eshte ndier qe nga viti 1992 thone Emergjencat e Shtetit Amerikan.