Home News Nga Wuhani vjen vaksina kunder koronavirusit, testohet tek njeriu dhe del efikase

Nga Wuhani vjen vaksina kunder koronavirusit, testohet tek njeriu dhe del efikase

836
0

Vaksina per te mposhtur koronavirusin eshte gjetur: Nje test i pare mbi nje qenie njerezore deket se ka dhene rezultate pozitive. Me 28 janar , nje test i ri i zbulimit te acidit nukleik te koronavirusit, i cili u zhvillua nga Akademia e shkencave ushtarake mori certifikaten e regjistrimit permes aprovimit te urgjences se Administrates shteterore te barnave, e cila bllokon virusin.

Chen Wei është mjekja që qëndron pas këtij përparimi të ri shkencor që hap një dritare shprese për kurimin e Covid-19. Epidemiologia me famë botërore dhe gjeneralja kryesore e Ushtrisë Popullore Kineze injektoi dozën e parë në botë për një vaksinë të re të koronavirusit në krahun e saj të majtë, së bashku me ekipin e saj më 3 mars.

Bëhet fjalë për një grup mjekësh të cilët sapo filluan shpërthimin e koronavirusit menjëherë u transferuan në Wuhan.

Chen dhe ekipi i saj kerkimor punuan per me shume se nje muaj ne Insitutin e Virologjise ne Wuhan.

Zbulimi i vaksinës mund të ndryshojë historinë e botës pasi ai vjen nga vendi ku lindi kjo aventurë e keqe për të gjithë qenien njerëzore. Ishte në fillim një eksperiment, por rezultatet e marra deri më tani duket se japin rezultatet e dëshiruara.

E lindur në vitin 1966 në qytetin e vogël të Lanxi në provincën Zhejiang, Wei u diplomua në Kimi në vitin 1988 dhe një vit më vonë u martua me partnerin e saj, Ma Yiming, një kimist i punësuar në bodrumet ku prodhohet vera.

Tre vjet më vonë, Wei u bashkua me Ushtrinë Popullore kineze dhe u bë virologe në Akademinë e Shkencave Mjekësore Ushtarake, ku ai tani mban gradën e gjenerales.

Ajo ishte një shkencëtare model dhe menjëherë u dallua për aftësitë e saj duke u bërë një nga pionierët në luftën kundër Ebolës gjë që e çoi atë në ballë të betejës në Afrikë, sepse ajo dëshironte të ndalonte epideminë jashtë vendit. Në fund të vitit 2015, Chen Wei drejtoi ekipin i cili zhvilloi gjenin e parë për të mposhtur këtë virus.

Dhe tani ajo përfaqëson shpresën për të gjithë botën për t’i dhënë fund Covid-19.