Home News Nena vlonjate qe perloti rrjetin.Bashkia i shkon ne shtepi dhe zbulon se...

Nena vlonjate qe perloti rrjetin.Bashkia i shkon ne shtepi dhe zbulon se 84-vjecarja eshte pronare e disa bizneseve, ka 4 femije, vajzen pedagoge

925
0

Nene Myzejene Jaupi , 84-vjecarja nga Vlora,diten e djeshme preku zemrat e gjithe shqiptarve kur ne nje interviste per gazetaret lokale tha se kishte dale ne rruge pasi nuk kishte cfare te hante.
“Uje me sheqer piva mbreme ,sme zinte gjumi!, tha nena mes lotesh ndersa menjehere pas intervistes , vete gazetaret hoqen dicka nga rroga e tyre per ti blere ushqim nenes.
Nderkaq , bashkia e Vlores ka shkuar menjehere me ushqime per gjyshen “e vetmuar” dhe aty ka zbuluar se e verteta ishte ndryshe.
Nene Myzejeja , ka kater femije , nje vajze pedagoge dhe jeton me mbesen 25-vjecare.Per me teper ajo eshte pronare e disa ambienteve te cilat i ka dhene me qera.
Nenaa e moshuar e me disa femije dhe gjyshja nga Vlora eshte ndihmuar nga Bashkia dhe bashkeqytetaret megjithese pronare e disa ambienteve te dhena me qera.Pervecse per ne thirrja e saj per ndihme eshte nje apel drejtuar femijeve qe te mos harrojne te kujdesen per prinderit e tyre ne keto kohe te veshtira.Nene Myzejeni jetonte me perkujdesjen e nje vajze te familjes 25 vjecare e cila ndodhej ne banese kur u dorezuan ndihmat nga Bashkia.
Nderkaq rrjeti ka shperthyer ne komente ndaj bashkise duke i kerkuar llogari se pse con ndihma te njerezit qe kane mundesi, vetem se bien pre e lajmeve te rrema dhe jo te familjet vertet ne nevoje.
Ndersa humbem kohe me nene Myzejene se ciles me sa duket i pelqejne dhe intevistat ne media , mund te kishim ndihmuar nje njeri qe kishte me te vertet nevoje.