Home News Mos u ngutni per planet në plazh, sinoptikania: Ja se si...

Mos u ngutni per planet në plazh, sinoptikania: Ja se si mbyllet muaji maj

480
0

Sinoptikania Adola Bani tha se muaji maj do të mbyllet me temperatura të larta por dhe reshjet e shiut do te jene prezente edhe pse kjo jave ka pasur dite te nxehta por dhe reshje shiu.

Metereologja thote :Nuk është situatë normale pasi në muajt e pranverës nuk jemi mësuar që të kemi temperaturat e korrikut dhe gushtit, por duke qenë se kemi qarkullim të masave ajrore nga veriu i Afrikës e cila ka sjellë këtë mjegullën me grimca pluhuri dhe temperatura të larta në territorin shqiptar dhe rajonet e tjera.

Paqëndrueshmëria e motit do të jetë edhe në javën në vijim. Më pas mund të themi se do të përmirësohet situata, rënie të temperaturave dhe prezencë të reshjeve.