Home Shendet Mos e beso por eshte e vertete! Ja cfare ju ndodh kur...

Mos e beso por eshte e vertete! Ja cfare ju ndodh kur hani spec djeges

1707
0

Ushqimi pikant esht i preferuar per shume persona. Dihet se ky lloj ushqimi stimulon funksionimin e duhur te metabolizmit. Mirepo nese e tepreojme me ushqime djegese, organizmit i ndodhin 5 deme.

1 Dhimbje e madhe e stomakut dhe perkeqesimi i ulceres se stomakut. Nese perballeni me dicka te tille eshte koha te hiqni dore ose te reduktoni ushqimin pikant.

2 Diarre. Specat djeges irritojne zorret dhe kjo ben qe ju te pernalleni me jashteqitje te ujshme. Ne fakt kjo ju ndodh shpesh personave qe e tepreojne me ushqimin pikant.

3 Irritim i buzeve. Tharja dhe carjet e lehta ne lekuren e buzeve jane nje tjeter gje qe shkaktohen nga konsumimi i specit djeges.

4 probleme me shqisen e ushqimit. Ushqimi pikant ben qe per pak kohe te mos dalloni shijen e ushqimeve.

5 Djersitja. Konsumimi i vazhdueshem i specit djeges ju ben qe te djersiteni ne menyre te vazhdueshme dhe te tepert.