Home News Mjeket ne Angli tregojne se cilat jane 2 simptomat e para qe...

Mjeket ne Angli tregojne se cilat jane 2 simptomat e para qe shfaqen menjehere mbas infektimit

644
0

Sipas insitutit te shendetit ne Angli thuhet se dy simptomat kryesore te virusit jane kolla e thate dhe e vazhdueshme plus temperatura e larte.
Megjithate ne Mbreterine e Bashkuar disa mjeke ngrene alarmin se ne kete liste te smptomave duhet te shtojme patjeter, humbjen e plote dhe te papritur te shijimit dhe nuhatjes.
Sipas te dhenve te grumbulluara nga specjalistet sygjerohet se kjo paaftesi per te nuhatur e per te shijuar mund te jete simptoma e pare qe mund te filloje brenda pak oresh.

Shume njerez nuk shfaqin ndonje shenje te metejshme, duke bere nje sherim te plote pa e kuptuar se e kane kaluar koronavirusin. Ata mendohet se jane te shendetshem dhe sistemi imunitar i tyre reagon shume mire ndaj koronavirusit duke e mposhtur ate lehtesisht.

Megjithate per tu kuruar keto probleme te nuhatjes apo shijimit ndodh qe mjeket ti jain steroide per te ulur inflamacionin por kjo mund te jet fatale nqs ata do te ishin te infektuar.
Keshtu specialistet kane nje frike se pacientet e tille do ta kene me te veshtire sherimin ndaj covid-19