Home News Lexoni dhe qeshni/ Këta janë fshatrat me emrat më të “Pisët” në...

Lexoni dhe qeshni/ Këta janë fshatrat me emrat më të “Pisët” në Kosovë edhe Shqipëri

1087
0

Shqiperia eshte vendi i cudirave, dhe po ashtu sipas vendit behet dhe kuvendi, Shqiperia ka te cuditshem dhe emrat e disa fshatrave. Asnje nuk e di se cfare kuptimi kane dhe se si eshte e verteta. Te gjithe habiten me emrat e tyre duke filluar nga jugu ne veri e deri nga Shqiperia ne Kosove.

Ne kemi listuar disa me emrat te ketyre fshatrave te cuditshem natyrisht ka dhe te tjera dhe ju segjerojme juve te shkruani ndonje qe e kemi harruarr ne komentet.

Vithkuqi – Korça

Kurveleshi – Tepelenë

Gjylekar – Viti

Muqibab – Gjilan

Kuqan – Elbasan

Qinam – Erseke

Symize – Tepelenë

Mize – Lushnje

Bubullime – Lushnje

Llukar – Prishtinë

Leshnje – Skrapar

Kakardhiq – Lezhë

Kaqibeg – Podujevë

Skorobisht – Prizren

Neperbisht – Suharekë

Makresh – Novoberd

Qyqylagë – Lipjan

Ngucat – Malisheve

Bithuq – Diber

Muqiverrc – Kamenic