Home News Lajmi i mire nga Greqia: Nga 4 maji qytetaret do dalin...

Lajmi i mire nga Greqia: Nga 4 maji qytetaret do dalin lirisht/ Ja cfare perfiton Shqiperia

622
0

Ne Greqi pasi shifrat e koron.avirusit kanë rënë ndjeshëm, ajo ka shpalosur edhe planin e rihapjes dhe çlirimit nga situata emergjente.
Siç shkruajnë mediat greke, në 4 maj ësht faza e parë e rihapjes teksa qytetarët nga kjo datë nuk do të duhet të kërkojnë autorizim për të dale nga shtëpitë e tyre.

Po ashtu në këtë datë do të lejohen edhe dyqanet dhe parukeritë të hapen. Gjithashtu do te hapen dhe kufinjte me shqiperine dhe disa vende te tjera te evropes dhe ballkanit. Kjo eshte nje gje e mire per levizjen dhe sidomos per punetoret sezonale shqipetare qe punojne ne Greqi.

Më 11- 18 maj janë datat kur do të hapen për herë të parë pas mbylljes kafet, baret dhe restoranet por po ashtu edhe institucionet arsimore si shkolla dhe universitete.

Problem do te mbete turizmi ku hotelet do të hapen në daten 15 qershor.