Home News Lajmi i bujshem nga Italia paska qene nje genjeshter? Kryeministri me deklarate...

Lajmi i bujshem nga Italia paska qene nje genjeshter? Kryeministri me deklarate urgjente

749
0

Kryeminstri Italian Giuseppe Conte pas miratimit te dekretit ne te cilin forcohen sanksionet per ata qe nuk respektojne rregullat anti.virus, ka sqaruar disa te paverteta qe qarkullojne se fundmi.

Ka pasur disa diskutime se emergjenca do te zgjatet deri ne 31 korrik 2020: Asgje e vertete, absolutisht jo. Ne fund te janarit miratuam gjendjen e emergjences kombetare, pak me pas se OBSH te deklaronte emergjencen e nje pidemie globale.
Emergjenca u shpall deri me 31 korrik, por nuk do te thote se mast kufizuese do te zgjaten deri ne 31 korrik tha kryeministri.

Ne jemi gati ne cdo moment dhe shpresojme qe shume shpejt la lehtesojme kontrollin e masave kufizuese dhe ti tejkalojme ato u shpreh Conte. Eshte nje sprove e madhe dhe shume e ashper qe do te na beje me te forte. Ne do te perfitojme nga kjo situate per te nxjerre mesimin e duhur tha ne fund te fjalimit Giuseppe Conte.