Home News Lajme aspak te mira: Ja si pritet te jete vera e 2020...

Lajme aspak te mira: Ja si pritet te jete vera e 2020 sipas meteorologeve

647
0

Afersishte nje muaj dhe futemi ne stinen e veres. Por si pritet te jete kjo vere ne krahasim me ato te kaluarat? Vera e vitit 2020 sipas parashikimeve pritet te jete shume e nxehte madje dhe me e nxehta e 100 viteve te fundit.

Ku prashikim bazohet ne vezhgimet e viteve te fundit sipas meteorologeve, temperaturat pritet te jene 1.1 grade mbi mesataret.

Keshtu ne disa kryeqytete boterore si Roma madrid dhe budapest parashikohet qe temperaturat te shkojne derine 45 grade celcius. Studiuesit deklarojne se nese keto parashikime do te dalin te sakta rrezikon qe klima te humbasi ekuilibrin.

Na mbetet te shohim se si do jete ne te vertete kjo vere.