Home News Lajm i madh: Ja kur fillon turizmi në Shqipëri dhe kur mund...

Lajm i madh: Ja kur fillon turizmi në Shqipëri dhe kur mund te hapen kufinjte

652
0

Qeveria beson se ne 15 maj Shqiperia do te jete gati per turizem. Te pakten keshtu eshte shprehur Taulant Balla. Ai ka thene se: Jam besimplote qe ne ditet e para te majit duke studiau ecurine e perhapjes se koron.avirusit do te jemi gati qe te bejem nje plan per turizmin qe eshte vendimtar per ekonomine tone. besoj se ne 15 maj e tutje gjithcka do te jete gati. Shumica do te jene shqiptare, por nese gjerat shkojne mire besoj se do te kemi dh enje fluks turistesh te huaj.

Sa i perket hapjes se kufinjve Balla tha se po punohet per nje rivendosje te normalitetit brenda rajonit. Ai tha gjithashtu se ky nuk eshte vetem nje proces qe varet nga ne por edhe nga shtetet e tjera ne baze te situates qe ato vende kane. Jam ne kontakt me homologet greke per hapjen e kufinjve dhe per pnetoret sezonale. Ata kane caktur nje date 15 maj, por besoj dhe me heret. Kryeministra Rama eshte ne kontakt te vazhdueshem me te gjithe ministrat e rajonit per nje rivendosje normaliteti me kufinjte e rajonit.