Home News Kur mbaron epidemia? Shkencetari jep nje mesazh te forte: NUk ka asgje...

Kur mbaron epidemia? Shkencetari jep nje mesazh te forte: NUk ka asgje per te festuar

533
0

Marco Cattaneo, Drejtor i shkencave per “National Geoprahpic” për Italinë ka dhënë së fundmi një mesazh që është bërë viral në të gjithë rrjetin.
Megjithese ai foli per epideminë në Itali, mesazhi i tij në fakt është i vlefshëm edhe për tevgjitha vendet e prekura nga Koronavirusi.

Ja mesazhi I tij:

Nga sot shikoni pak drite qe po ndryshon rritja e te infektuarve qe ka pasur epidemia vecanerisht ne Itali. Kjo mund te jet thjesht nje shenje e mire. Eshte nje veshtrim optimist qe brenda 10 diteve do te ulet numri i te infektuarve nqs ne bejme pjesen tone.

Por po jua them sinqerisht qe nuk ka asgje per te festuar, as sot dhe as 10 dite me pas, dhe nuk ka asgje per te bertitur fitore dhe te takojem cdo njeri qe te na dali perpara dhe ta perqafojme. Nese nuk me besoni shikoni kriteret e OBSH kur e quan te mbyllur nje pandemi.

Pra kur të shohim qe ka dritë në fund të tunelit, do te na duhen akoma disa kilometra për të dalë jashtë tij.

Prandaj kujdes nga kjo eufori, mos përqafoni fqinjët që deri dje i kishit urryer. Vazhdoni shikoni punët tuaja. Qëndroni sa më shumë në shtëpi. Deri në momentin që epidemiologët do të na thonë se mund të kthehemi në normalitet.
Dalëngadalë, do të hapen aktivietetet, do t’i flasim njëri- tjetrit , do të ktehemi në zyrë e do të shkojmë në restorante. Por përpara se t’i brohorasim fitores duhet të qëndrojmë ende në alarm.

Të mos bëhemi budallenj, sepse të rezistosh nga një goditje e dytë do të ishte shumë më e vështirë.”