Home News Koronavirus: Perkeqesohet gjendja e kryeministrit Britanik Boris Johnson/ Ja cfare thone doktoret

Koronavirus: Perkeqesohet gjendja e kryeministrit Britanik Boris Johnson/ Ja cfare thone doktoret

1302
0
LONDON, ENGLAND - MARCH 20: British Prime Minister Boris Johnson speaks during a daily press conference at 10 Downing Street on March 20, 2020 in London, England. During the press conference, British Prime Minister Boris Johnson told pubs, cafes, bars, restaurants and gyms to close, whilst Chancellor Rishi Sunak announced that the government will pay up to 80% of the wages of those unable to work due to the coronavirus (COVID-19) crisis. (Photo by Julian Simmonds - WPA Pool/Getty Images)

Boris Johnson u shtrua në spital per kurim te metejshem 10 ditë pas testimit pozitiv për koronavirus. BBC e raporton atë. Kryeministri britanik nuk ka kaluar simptomat në këto ditë, duke vazhduar të shfaqë ethe dhe kollë.

“Me këshillën e mjekut të tij, kryeministri hyri në spital për t’iu nënshtruar analizave,” njoftoi një zëdhënëse e Downing Street. “Kjo – siguroi ajo – është një masë paraprake pasi kryeministri vazhdon të ketë simptoma të vazhdueshme të koronavirusit 10 ditë pasi doli pozitiv” shtoi zëdhënësja. “Boris JOhnson faleminderom stafin NHS (Shërbimi Kombëtar i Shëndetit Britanik) për punën e jashtëzakonshme të vështirë që ata po bëjnë dhe i kërkon popullatës të vazhdojë pas rekomandimit të qeverisë për të qëndruar në shtëpi, per te shpetuar jetet e tyre.