Home News Koron.avirusi/ Merkel jep lajmin e keq për Gjermaninë

Koron.avirusi/ Merkel jep lajmin e keq për Gjermaninë

746
0

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka shprehur nje shqetesim mbi koron.avirusin dhe situaten aktuale ne Gjermani. Ajo thote se vendi i tyre eshte ende ne fillim te krizes prej Koron.avirusit dhe paralajmeron nje situate te veshtire qe mund te qendroje gjate, transmeton Reuters.

Gjate nje fjalimi qe mbajti ne Bundestag ajo u tha ligjvenesve se tashme duhet te jetojme me kete virus per nje kohe te gjate. E madje shprehu shqetesimin se disa vende ne Gjermani nuk po i zbatojne masat e distancimit social. Gjithsesi ajo tha se paresore eshte nxitja per testime, “Testimi, testimi, testimi është rruga per te ecur përpara”, tha Merkel.

Ndaj mund ta perserisim se fjala e saj do te thote shume edhe per Shqiperine e per kedo:
Ne nuk mund të kthehemi në jetën e përditshme si përpara virusit, paralajmëroi Angela Merkel. Le të qëndrojmë të zgjuar dhe të kujdesshëm gjatë pandemisë.