Home News Karantina gabim fatal/ Habit mjeku shqiptar: Pse nuk do te kete kurre...

Karantina gabim fatal/ Habit mjeku shqiptar: Pse nuk do te kete kurre vaks.ine per koron.avirusin

545
0

Mjeku Agim Zeqiri , thote se situata e krjuar po menaxhohet ne menyren me te keqe te mundshme.Ai thote se : “nuk ka e as nuk do te kete asnjehere vak sine,sepse struktura e ketij virusi eshte jostabile dhe nga nje korone kalon ne korone tjeter, pra nuk le imunitet , njesoj si ftohja.


Lidhur me izolimin ku jemi futur ky eshte nje gabim trashanik dhe pothuajse fatal per kater arsye:


Se pari: Eleminohet mundesdia e imunizmit fizik.Nese na hiqet mundesia e kontaktit me virusin ne do te mbetemi te papergatitur per kontaktin e mundshem te radhes.


Se dyti:Humbasim ne gjendjen fizike dhe pergjigja jone imunologjike do te zbehet.


Se treti: Hiqet mundesia e aktivizimit te vitamines D, e cila ka rol jashtezakonisht te madh ne sistemin imunitar .


Se katerti:Kur rrijme te mbyllur , depresioni eshte aty.Shendeti mendor rendohet.Paraqitet frika,stresohet i gjithe organizmi e ne situata te tilla lirohet hormoni i stresit -kortizoli , i cili ka efekte shkaterruese ne tru , zemer, veshka…por me me rendesi eshte bllokimi i sistemit imunitar.