Home News Kancelarja Angela Merkel flet pa dorashka per koron.avirusin, ben paralajmerimin e forte

Kancelarja Angela Merkel flet pa dorashka per koron.avirusin, ben paralajmerimin e forte

705
0

Angela Merkel ka deklaruar se kriza e koron.avirusit eshte vetem ne fillimet e saj. Do te na duhet te jetojme me kete virus per nje kohe te gjate tha ajo perpara bundestagut. Duhet te jemi te zgjuar dhe te kujdesshem ndaj kesaj semundje. Merke tha se per te mposhtur ekonomine duhet bashkepunim evropian dhe Gjermani duhet te kontriboje me shume ne BE.

Fondet ekstra duhet te sigurohen ne frymen e solidaritetit dhe per nje kohe te kufizuar. Kjo eshte sfida me e madhe pas luftes se dyte boterore per jeten she shendetin e njerezve. Ne nuk duhet te humbasim ate qe kemi arritur deri tani. Ajo pergezoi gjithashtu efikasitetin e sistemit shendetesor ne Gjermani. Kujtojme se Gjermania ka !46 mij persona te infektuar aktualisht dhe 4 900 kane humbur jeten si pasoje e koron.avirusit.