Home News Jemi gati/ Mjeku Tritan Kalo: Ja kur mund të ketë një valë...

Jemi gati/ Mjeku Tritan Kalo: Ja kur mund të ketë një valë të dytë Koron.avirusi në Shqiperi

404
0

Mjeku Tritan Kalo i ftuar në emisionin “Përballë”, ka folur rreth situatës së krijuar nga koron.avirusi në vend. Mjeku u shpreh se sjelljet e individëve të papërgjeshëm, që nuk respektojnë masat do bëjnë që të infektohet dhe pjesa tjetër e popullsise.

Shqetësimi më i madh që kam tani është, se hapja të bëhet gradualisht, por sjellja e personave të papërgjegjshëm do bëjë që me veprimet e tyre, ta pësojnë njerëzit e përgjegjshëm, u shpreh mjeku Kalo.

Gjatë intervistës mjeku u pyet nëse Shqipëria është gati të përballet me një valë të dytë infektimesh? Sipas tij po pasi ende nuk janë shfrytëzuar strukturat e papërgatitura.

Po them se mund te kemi nje rikthim në shtator, ka diçka që luhatet por në shtator s’ka vetëm Koron.avirus. Nuk është vetëm gripi por ka edhe viroza të tjera, tha Kalo.