Home News Ja si tregtaret i rrisin cmimet e frutave ne tregje per shkak...

Ja si tregtaret i rrisin cmimet e frutave ne tregje per shkak te koronavirusit

542
0

Nevoja per te perdorur produkte te ndryshme fruta perime prej koronavirusit, kryesisht portokallet
dhe limonat qe kane permbajtje te vitamines C ka cuar ne rritje te cmimeve te ketyre elementeve ne tregjet e kudo ne vend.
Kjo situate e ngjashme ka ndodhur edhe ne Lushnje ne nje nga furnizueset kryesore.
Madje nga ana e tyre tregtaret pohojne se ngritja e cmimeve ka ardhur nga pikat e shumices te cilat i kane detyruar edhe ata te bejne ngritje rrjedhimisht.
Produktet e shumicës janë te qepa hudhra limoni edhe molla është rritur, nga puna e virusit, ca bëjnë ata ngrenë çmimin.
Ta marësh me 850 sa do e shesësh. Këto janë produktet që janë rritur sidomos qepa. Nga dje sot 700 Lekë është rritur limoni.
Unë e mora me 2700, 3000 ja ke vënë çmimin, do ja mar unë 300 Lekshin se prandaj po rri këtu.
Sidoqofte kjo rritje e cmimeve per qytetaret eshte nje abuzim duke menduar se ne cilen situate jemi.
E njejta gje eshte vene re edhe ne kryeqytet me cmimet, te cilat sot kane pasur nje me te larte se dite me pare.
Keshtu psh cmimet nga 90 deri ne 100 leke qe ishin pak dite me pare sot jane shtrenjtuar ne mbi 120 leke.
Ndersa para nje jave prodhuesit po ankoheshin se prodhimet e tyre po shiteshin nen kosto
tashme pas shtetrrethimit nga koronavirusi cmimet po rriten gati cdo dite