Home News Ja doli! Shteti i pare ne bote qe arrite te mposhte Koro.navi.rusin

Ja doli! Shteti i pare ne bote qe arrite te mposhte Koro.navi.rusin

671
0

NJe nga vendet me te sukseshme kunder koronavisrusit eshte Danimarka, e cila nisi izolimin e menjehershem ne 11 mars ku futi te gjithe vendin ne karantine.
Tani nje muaj me pas pritet qe Danimarka te heq te gjitha masat shtrenguese pasi zyrtaret lajmeruan se veteizolimi dha nje rezultat te suksesshem. Jane infektuar 2577 persona dhe gjendja e tyre eshte normale.

Danimarka ishte shteti i pare qe vendosi te mbylle kufinjte, madje ndaloi dhe fluturimet ne periudhen 14 mars deri ne 13 prill dhe kjo ishte rruga me e mire per vetizolim.
Por gjendja tani eshte stabilizuar dhe kryeministrja Mette Frederiksen u shpresh se gjasat jane te medha qe kufizimet te hiqen pasi ka prova qe Danimarka e ka luftuar koronavirusin me sukses.
Besoj se e njeta gje do te ndodhe dhe me Evropen qe ne fund te prillit dhe fillimi i majit jeta te kthehet ne normalitet.