Home News Izolimi nuk na shpeton. Pipero tregon cfare efekti ka distancimi social, lajm...

Izolimi nuk na shpeton. Pipero tregon cfare efekti ka distancimi social, lajm i mire per vaksinen: Per 6 muaj eshte gati

589
0

Mjeku Pëllumb Pipero është shprehur se karantinimi nuk është mënyra për të shpëtuar nga Koronavirusi por që distancimi social e ul kurbën. Në një lidhje me Skype me emisionin Zonë e lirë, Pipero tha se vaksina është shpëtim dhe se një epidemiolog i ka thënë se për gjashtë muaj mund të jetë gati.

“Vetëizolimi nuk na shpëton. Askush s’e ka thënë këtë. Por distancimi lokal thjesht zbut kurbën. Nuk është se u fshehëm dhe nuk na gjeti. Vaksina është ajo që na shpëton. Por karantinimi na jep kohë. I jep kohë shkencës që të punojë dhe ul kurbën. Epidemiologu që kam kontaktuar më tha se për gjashtë muaj mund të nxjerrë vaksinën. Se di sa e saktë është, por maksimumi do të duhet një vit e gjysmë. Mendoj se vjeshta dhe fundi i këtij viti do na gjejë me një vaksinë të sigurtë për popullatën,”- tha Pipero.