Home News Italia heq masat dhe hap kufijtë për turistët duke filluar nga kjo...

Italia heq masat dhe hap kufijtë për turistët duke filluar nga kjo datë

791
0

Me uljen e shifrave të të prekurve nga koronavirusi ditet e fundit, Italia po heq masat dhe së shpejti do të rihapë kufijtë e saj me BE. Mediat e huaja bëjnë të ditur se Italia do të hapë te gjithe kufijtë në date 3 qershor.

Qeveria e Contes kërkon të shpëtojë sezonin turistik dhe të hapë baret, restorantet, plazhet dhe parukeritë.

Italia do të hapë kufijtë e saj nga 3 qershori për të gjitha vendet e Bashkimit Evropian dhe zonën Shengen. Te gjithe ata qe do te vine nga këto vende do te hujne ne Itali pa pasur nevojë për karantinë.

Këshilli i Ministrave miratoi gjithashtu hapjen midis rajoneve nga e njëjta datë.