Home News Italia hap kufijtë me 3 qershor, Kryeministri nxjerr rregullat e reja: Ja...

Italia hap kufijtë me 3 qershor, Kryeministri nxjerr rregullat e reja: Ja në cilat shtete mund të udhëtohet drejte Italise

375
0

Kryeministri italian Giuseppe Conte ka zbardhur detajet e reja per udhetimet se si do ndryshojne dhe kur do te fillojne per here te pare.

Nga data 3 qershor Italia hap kufijtë dhe lejon lëvizjet me vendet e tjera që mund të limitohen vetëm nga vendime shtetërore e marrëdhënie mes vendeve në varësi të riskut epidemik dhe në përputhje me kufizimet e rregulloreve të vendosura nga Bashkimi Evropian, ose nga detyrimet ndërkombëtare prandaj para se te udhetoni duhet te keni kujdes dhe te merrni masat e duhura.

Ja pese kategorite qe do lejohen.

1- me vendet anëtare të BE-së

2 – me vendet e zonës Schengen

3- me Britaninë e Madhe dhe Irlandën e Veriut

4- me Andorrën dhe Principatën e Monakos

5- me Republika e San Marini e Vatikan