Home News I la qytetaret ne liri te plote, por ja cfare e pret...

I la qytetaret ne liri te plote, por ja cfare e pret Suedine tani/ Gazetari zbulon urdhrin ska.ndaloz per Spitalet

867
0

Shteti i Suedise Nuk mori masa parandaluese per koronavirusin, mirepo duket se po pergatitet per me te keqen. Gazetari shqiptar Gerti Xhaja qe jeton ne Suedi duke ju referuar mediave vendasi thote se ka nje urdher qe ata qe jane mbi 80 vjec mos te futen ne terapi intensive.

Ai tha gjithashtu pritet te perjashtohen nga terapia intensive dhe personat qe jane mbi 60 vjec qe kane semundje te tjera shoqeruese.

Gazetari thote: Suedia po pergatitet per gjemen. Spitalet thone qe kush esht mbi 80 vjec mos te futet ne terapi intensive. GJithashtu dhe personat qe jane mbi 60 vjec dhe kane 2 semundje shoqeruese. Do te perjashtohen ata qe kane semundje te tjera qe si jetegjatesi mund te shkojne deri ne nje vit. Burimi Aftonbladet, gazeta me e madhe ne Suedi.