Home News Gjermania gati per hapje; Merkel e prere/ Distance 1.5 metra: Ja kur...

Gjermania gati per hapje; Merkel e prere/ Distance 1.5 metra: Ja kur nisim

755
0

Kancelarja gjermane Angela Merkel se bashku me politikanet e tjere ne Gjermani kane rene dakord kete te merkure per procedurat e hapjes te krijuar nga koron.avirusi.
Gjate fjales se saj Merkel ka thene se kufizimet do te mbeten ne fuqi per te pakten 3 muaj. Nderkohe shumica e atyre qe shesin me pakice do te fillojne te hapen te henen.

Shkollat do te fillojne te hapen ne 4 Maj ndersa ato qe grumbullojne shume studente ne 31 Gusht. Kancelarja Merkel dhe politikanet rane dakort te hapin me kujdes kufizimet, dhe gjithashtu rekomanduan venien e maskave ne publik dhe ruajten e distancimit social.
Merkel dhe ministrat do te diskutojne serish per lehtesim te masave akoma me shume ne 30 Prill.
Nga aktivitetet qe di te hapen jane ato te shitjes se bicikletave makinave dhe dyqanet e librave. Nderkohe mbyllur do te jene restorantet, baret dhe pubet.

Takimet ne kisha , xhamia apo sinagoga do te jene ende te mbyllura. Hotelet do te qendrojne te hapura vetem per qellime te nevojshme dhe jo per turizem.