Home News E fundit. Shtohen rastet me koronavirus ne Shqiperi

E fundit. Shtohen rastet me koronavirus ne Shqiperi

1097
0

Nga njoftimi i Drejtores se IShP Albana Fico rezulton seNë 24 orët e fundit nga ana e Institutit të Shëndetit Publik në bashkëpunim me epidemiologët e Njësive Vendore të Kujdesit Shëndetësor, ka vazhduar pa u ndalur puna në terren, për identifikimin e rasteve dhe për gjurmimin e kontakteve të rasteve të konfirmuara tashmë me Covid-19.Deri në këto momente janë testuar 505 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19,  38 raste:Nga rastet e konfirmuara pozitivë:

Tiranë 22 rasteDurrës 5 raste (njëri prej të cilëve ka ndërruar jetë)Lushnje 2 rastElbasan 2 rasteFier 5 rasteRrogozhinë 2 raste

Prej tyre:12 jane të shtruar në spitalin Infektiv (nga Tirana, Durrësi, Fieri, Lushja dhe Rrogozhina)Dy prej tyre janë në terapi intensive, një 66 vjecar nga Lushnja dhe një 61-vjecare nga Fieri.Ndërsa pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente.Dua tju bëj thirrje edhe një herë të gjithë qytetarëve, të respektojnë rregullat e reja dhe të qëndrojnë në shtëpi. Të kufizojmë rrezikun sa më shumë të jetë e mundur!