Home News E e braktisi, Italia i kerkoi ndihme Rusise. 9 avione ushtarake me...

E e braktisi, Italia i kerkoi ndihme Rusise. 9 avione ushtarake me ndihma drejt Italise.

576
0

Presidenti Rus Vladimir Putin nuk ka vonuar te zbatoje premtimin qe i beri kryeministrit italian Giusepe Conte.
Nente avione transportues ushtarake jane nisur mengjesin e sotem nga baza luftarake ruse CHKalovsky ne Moske me destinacion bazen ushtarake italiane Praktik de Mare, 30 km larg Romes.

Avionet jane te mbushur me pajisje mjekesore qe Italia aktualisht ka mungesa te theksuara dhe i konsideron si pjese e shpetimit nga katastrofa e koronavirusit, pasi BE dhe SHBA refuazuan ta ndihmonin.

Putin ka knfirmuar dhenien me ndihme urgjente me pajisje mjekesore qe ka nevoje Italia.

Gjithashtu do te dergoje dhe nje ekip me specialiste ne sektorin e mjekesise.

Kryemistri italian Conte Ka shprehur mirenjohjen qe Rusia po e mbeshtet Italine ne keto momente te veshtira