Home News Dy termete te fuqishme godasin Kroacine.

Dy termete te fuqishme godasin Kroacine.

910
0
Un vecchio sismografo, ancora in uso, nella sala sismica dell' Istituto Nazionale di Geofisica e Vulcanologia a Roma oggi 10 maggio 2011. ANSA/MASSIMO PERCOSSI

Dy termete te forta brenda pak minutash kane goditur Kroacine mengjesin e sotem.

Sipas te dhenave sizmiologjike te qendres evropiane, termeti i pare ka rene ne oren 06:24 dhe ka qene me mganitude 5.3 te shkalles rihter. Epiqendra ka qene prane kryeqytetit Zagreb ne nje thellesi 10km nen toke.

Rreth 35 minuta me vone, ne oren 07:01, vendi u trondit nga lekundjet e dyta sizmike. Sipas te dhenave, termeti ka qene me mganitude 5 i shkalles rihter. Epiqendra ka qene serish prane ZAgrebit.

Nga termeti nuk ka rportime per persona te lenduar apo deme materiale. Njedite em pare edhe Greqia u trondit nga 2 termete te forta.