Home News Dridhet Suedia, tërmeti i fuqishëm godet minierën më të madhe nëntokësore të...

Dridhet Suedia, tërmeti i fuqishëm godet minierën më të madhe nëntokësore të hekurit.Ja cfare ka ndodhur

473
0

Suedia ka regjistruar sot një nga tërmetet e saj më të mëdhenj , pati një dridhje me fuqi 4,1 ne minierën më të madhe nëntokësore të hekurit.

Tërmeti në veri të Rrethit Arktik ishte pak më pak se dridhja rekord me madhësi 4,3 me madhësi në Suedi, e cila goditi jugun e vendit në dhjetor 2008.Trembëdhjetë njerëz ishin në minierë në atë kohë, por asnjëri nuk u plagos dhe objekti është akoma i mbyllur.


Objekti i drejtuar nga firma shtetërore LKAB njihet si miniera Kiruna ne baze te qytetit ku është vendosur. Fredrik Bjorkenwall, zëdhënës i LKAB, tha për Aftonbladet se niveli i ujit në minierën Kiruna po rritet, por pompat po funksiononin si zakonisht. Rrjeti Sizmik Norvegjez NORSAR tha që tërmeti ishte i lidhur me aktivitetet e nxjerrjes së xehes.

Departamenti i Shkencave të Tokës në Universitetin Uppsala konstatoi tërmetin me një madhësi 4.1.